Hej alla medlemmar!

Här kommer lite färsk information från Föreningen Isbrytaren Sankt Eriks Vänner.

Den 29 september hölls ett möte angående Sankt Erik. Deltagare var personal från Statens Maritima och Transporthistoriska Museer, en representant från Sjöhistoriskas Vänförening samt Hans Anderson och Anders Wågberg från Sankt Eriks Vänförening.

Det var ett möte i positiv anda som ingav hopp om en ljusnande framtid för vår förening. Museet presenterade en tidsplan för fartygets igångsättning som innehöll bland annat torrsättning och klargöring av hela fartyget under vintern och våren 2023.

I tidsplanen redovisades även ett samarbete med Volontärerna. Vår förenings styrelse ska under senhösten i år tillsammans med Museets personal i Sankt Erik utforma en utförligare plan för kommande verksamheter.

Under våren planeras körning vid kaj med öppet skepp för besökare och senare eventuella seglationer.

Ett problem för vår förening är kostnaderna försäkringarna som tickar på och därför känns det angeläget att vi behåller våra medlemmar. Förhoppningsvis finns även extern ekonomisk stöttning att få.

Annons

Författare: annagable

Författare, lektör och språkkonsult som älskar att delta i olika äventyr även i verkliga livet.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: